povídání nejen o lyžování
Lyžování

Zimní lyžařská sezóna v Itálii

Zimní lyžařská sezóna v Itálii

Už se chystáte na zimu? Máte vybránu svoji zimní dovolenou v Itálii? Jaká pravidla budou letos platit? Jsou nějaké novinky?

Aktualizace z 2.12.21 je zde.

Zde uvádíme aktuálně platné podmínky pro vstup a lyžování v Itálii s ohledem na aktuálně platnou pandemickou situaci. Text je převzat z webu Ministerstva zahraničních věcí ČR. Aktuální informace hledejte vždy na www.mzv.cz.

Po roční přestávce se italská zimní střediska připravují na novou lyžařskou sezónu 2021/22. Rádi bychom Vám nabídli základní doposud známá pravidla, která jsou v lyžařských střediscích v platnosti: povinnost tzv. zeleného certifikátu/Green Pass (očkování nebo uzdravení nebo negativní test ne starší 48 hod.) dále chirurgické roušky nebo FFP2 na vlecích a v místech nástupu a výstupu z lanovek, sociální odstup min. 1 m.

Loňská lyžařská sezóna byla v Itálii z rozhodnutí vlády stejně jako v mnoha dalších zemích zrušena. Pro letošní je připraven protokol s příslušnými pravidly tak, aby mohla proběhnout pokud možno hladce a bezpečně pro všechny zúčastněné. Přinášíme Vám ty nejdůležitější z nich:

  • povinnost prokázat se tzv. Green Pass (certifikát EU) v digitální nebo listinné podobě na základě očkování nebo na základě uzdravení (ne starší 180 dní) nebo pomocí negativního testu antigenní nebo PCR (ne starší 48 hod. )
  • povinnost prokázat se tzv. Green Pass neplatí pro děti mladší 12 let
  • používání chirurgických roušek nebo FFP2 na vlecích, v kabinkách a v místech nástupu a výstupu z nich, neplatí pro děti mladší 6 let
  • zákaz jakékoliv konzumace potravin, nápojů a zákaz kouření na lanovkách a v kabinkách i v místech nástupu a výstupu
  • zachovávat sociální distanc min. 1 metr

Vstup do zimních středisek, na vleky a lanovky bude umožněn pouze držitelům platného tzv. zeleného certifikátu/Green Pass (očkování nebo uzdravení nebo negativní test ne starší 48 hod.), který italská vláda zavedla s účinností od 6. srpna 2021. Děti mladší 12 let jsou od této povinnosti osvobozeny. Platný zelený certifikát/Green Pass je rovněž podmínkou pro nákup skipasů. Nákup se doporučuje provést on-line.

Tzv. zelený certifikát/Green Pass je aktuálně v Itálii vyžadován při využití většiny služeb např. v restauracích, barech, ubytovacích zařízeních, centrech wellness, sportovištích, muzeích atd.

Mezi nová pravidla v lyžařských střediscích patří povinnost nosit na vlecích a v místech nástupu a výstupu z lanovek chirurgické roušky nebo respirátory FFP2 (nevztahuje se na děti mladší 6 let), přičemž platí zákaz jakékoliv konzumace potravin a nápojů a zákaz kouření během přepravy a také v místech nástupu a výstupu z lanovky. Dále je nutné dodržovat minimální sociální odstup (v Itálii platí vzdálenost min. 1 metru).

Přepravní kapacita sedačkových lanovek bude činit 100%, v případě používání čelního skla tzv. „bubliny“ pak 80 %. Kabinkové lanovky budou mít přepravní kapacitu 80%. Pro sedačkové i kabinkové lanovky platí povinnost použití chirurgické roušky nebo vyšší ochrany. Kabinkové lanovky musí mít během přepravy otevřena okna. Sestup lanovkou do údolí se 100% kapacitou je povolen pouze v případě nouze.

Aktuální cestovní pravidla do Itálie naleznete na našich webových stránkách.