povídání nejen o lyžování
Lyžování

Ve Švýcarsku olympiáda nebude

St. Moritz

Na stránkách časopisu Leissez Faire vyšel článek o výsledku referenda ve švýcarském kantonu Graubünden, kterým místní obyvatelé odmítli i jenom přípravu na kandidaturu známého lyžařského střediska St. Moritz na pořadatelství zimní olympiády v roce 2026.

Z našeho pohledu je to velká škoda. St. Moritz a Graubünden jsou poměrně dostupné destinace a mít Olympiádu takto kousek od našich hranic by bylo parádní.

Výňatek z článku – celý článek je možné si přečíst na stránkách časopisu Leissez Faire:

“Graubündeňané vetovali další olympiádu

Voliči ve švýcarském kantonu Graubünden podruhé během čtyř let odmítli hostit zimní olympijské hry, informuje server SwissInfo.ch. Tentokrát šlo o 25 miliónů švýcarských franků (630 miliónů Kč) peněz daňových poplatníků, které by použila graubündenská vláda pro přípravu olympiády v roce 2026. Voliči odmítli toto plýtvání penězi jasnou většinou šedesáti procent hlasů.

Referendum tak v podstatě zkopírovalo výsledek z roku 2013 ohledně pořádání olympiády 2022. Psali jsme o tom v Laissez Faire březen–duben 2013. Výsledek plebiscitu je dalším v dlouhé řadě olympiád odmítnutých voliči – v Hamburku, Mnichově, ve Vídni nebo v Krakově.

V Graubündenu se přitom dvě olympiády již konaly, avšak již jsou hodně vousaté. Sv. Mořic hostil olympiádu v letech 1928 a 1948.”