povídání nejen o lyžování
Z našich cest

Sáňkování v Tre Cime

Sáňkování v Tre Cime

Většina zimních středisek nenabízí pouze klasické sjezdové lyžování. Stále více a více lyžařských středisek nabízí různé doprovodné aktivity. Často je to sáňkování. Někde je to součást areálu, pak vás vyveze lanovka a buď je to po upravené trati či po kraji sjezdovky. Taková možnost je např. na Kronplatzu v Riscone. Nebo je to nabídka od nějaké horské boudy, kde pěšky vyšlápnete na horu, dáte si čas a půjčíte si sáňky a ty pak necháte dole. Je to krásné, spojíte procházku s adrenalinovým sjezdem. Ale v Tre Cime je to dotažené k dokonalosti.

Jak jsme sáňkování v Tre Cime během naší inspekční návštěvy objevili my je popsáno na pár řádcích zde.

Sáňkování v Tre Cime

Cestou lanovkou z vesnice Moos jsme zjistili, že pod lanovkou, podél celé sjezdovky, je připravená luxusní sáňkařská dráha. Nechápeme proč nám toto nikdo nesdělil. Už bychom dávno byli bez lyží a sáňkovali. Je asi půl čtvrté a za chvilku lanovky zavírají. Nicméně chceme to stihnout.

Dole se rychle zouváme a sedáme do auta. Vyrážíme z Vierschachu a za deset minut již parkujeme u dolní stanice lanovky Moos. Za 8 eur si na půl den půjčujeme sáňky. Rychle do lanovky a hurá. Lanovka jede celou věčnost, venku se již šeří, přeji je teprve začátek ledna.

Sáňkařská dráha začíná hned u výstupu z lanovky. Nasedáme. Možná byla chyba se nechat přesvědčit, že pro dva dospělé jedny sáňky stačí, ale aspoň jedeme rychleji. Dráha je to neuvěřitelná. Vede podél červené sjezdovky, někdy ji i podjíždí, takže nabíráme neuvěřitelnou rychlost a zatáčky jsou velmi obtížně zvladatelné, ač jsou klopené a místy raději obložené ochrannými molitany.

Během dne jsme zde zahlédli děti. No, netušíme, jak ty to zvládají, ale pro nás to bylo velmi náročně. A to máme moře sáňkařských zkušeností. Je to strašně dlouhá dráha. Žádných pár sekund. Zde je to na dlouhé minuty. A být ten, kdo to řídí, je fakt dřina. Nicméně těsně před zavřením lanovky stíháme ještě nastoupit a jdeme na druhou jízdu. Už máme zkušenosti, tak jedeme jako o závod. Pokud jsme první jízdu jakš takš zvládli, tak nyní je to horší. Ochladilo se, slunko zalezlo a my jedeme po ledu. Několik karambolů a sníh máme úplně vše.

DOPORUČUJEME. Není to rozhodně dráha jenom pro děti. Ale zase na druhou stranu – sáně máme na půl dne, to je tak 10 jízd. To bychom nepřežili.

Sáňkařské dráhy v Tre Cime

My jsme měli příležitost vyzkoušet pouze jednu dráhu a to tu nejdelší – 5 km a převýšení 600 metrů. Jmenuje se Rotwand.

Dále jsou zde ještě dvě kratší – Signaue a Haunold. Obě mají okolo dvou kilometrů a převýšení cca 300 metrů.