povídání nejen o lyžování
Zimní dovolená

Příjezd do Livigna – zima začíná

Příjezd do Livigna

Vybrali jste si pro svoji zimní dovolenou Livigno? Potom jistě řešíte, jak se tam nejlépe dostat.

Příjezd do Livigna – zima začíná

Německo

Z Prahy je nejvhodnější cesta přes Mnichov. V Mnichově však máte volbu – po dálnici či po okreskách? Pokud po dálnici, tak pokračujete rovně a objedete Mnichov a směřujete do Rakouska (Rosenheim, Kufstein, Innsbruck, Imst). My se však vydáme po okreskách a tedy přes Mnichov (i při této variantě lze Mnichov objet po okruhu), kde je nyní již cesta velmi pohodlná a většinou i snadno průjezdná a díky dokončení stavby tunelů i poměrně rychlá a jasná. Zde směřujete na Garmisch-Partenkirchen, známé lyžařské německé středisko. Po průjezdu Mnichova ještě chvilku pokračuje dálnice. Před Garmischem však dálnice končí a jedete po okreskách. Po průjezdu Garmischem za chvíli minete hranice s Rakouskem.

Rakousko

Cesta začíná stoupat a kroutit se směrem na průsmyk Fernpass. Zde jsou mimochodem minimálně dvě místa, kde stojí za to se zastavit a rozhlédnout po nádherných kopcích v okolí silnice 🙂 Po sjezdu z Fernpass se blížíte k městu Imst. Zde se setkáváte s dálnicí, tedy s těmi, kdo jeli z Mnichova po dálnici. Je jen na vás zda hned najedete na dálnici či pokračujete podél dálnice po okreskách. Nyní to již však nemá smysl řešit. Dříve se dalo jet po rovnoběžné silnici s dálnicí a dojet až do Landecku a vyhnout se nutnosti mít dálniční známku. Dnes však všem doporučujeme investovat těch 9 euro do známky, protože před městečkem Landeck je otevřen asi 6 kilometrový tunel a na něj známku potřebujete. Je to rozhodně velká časová úspora oproti kličkování přes Landeck. Po průjezdu tunelem už uháníte okolo lyžařkého střediska Serfaus – Fiss – Ladis stále rovně až do Švýcarska.

Švýcarsko

Před hranicemi se Švýcarskem je ještě odbočka vlevo do dalšího známého střediska Nauders a jeho italské části Reschenpass. Do Livigna však pokračujeme stále rovně a kocháme se přírodou a remcáme nad švýcarskými silnicemi. Stále rovně až do městečka Zernez. Zde máte po delším čase možnost volby. Můžete odbočit vlevo a vydat se směrem k tunelu Munt la Schera nebo pokračovat rovně na St. Moritz. Rozhodnout se pro pokračování ve směru na St. Moritz má však opodstatnění pouze na začátku prosince či v létě. Cesta do Livigna totiž vede přes průsmyk Forcola a ten je prakticky vždy od prvního sněžení uzavřen až do poloviny května. V zimě je tedy pro nás příjezd do Livigna pouze tunelem Munt la Schera.

Nicméně v sezoně 2015 / 2016 tuto cestu využilo spousta našich klientů při cestě na předvánoční lyžování se skipasem zdarma a nebyli zklamáni. Byla to sezona, kde bylo všude extrémně málo sněhu. Letos je Forcola uzavřena už od začátku listopadu. Zda je passo Forcola otevřeno či zavřeno si můžete ověřit například zde, kde najdete i informace o dalších italských průsmycích. Pokud je Forcola otevřena, tak tuto cestu vřele doporučujeme.

Celá cesta Praha – Livigno

Cesta z Prahy do Livigna měří necelých 650 km. Je třeba však na ni počítat okolo 8 hodin. Doporučujeme cestu plánovat tak, abyste nezažili zácpy u Mnichova a před Garmischem a hlavně nečekali zbytečně u tunelu Munt la Schera. Na pohodu je to vyjet okolo páté ráno, po obědě jste v Livignu, dáte si kafíčko či pizzu a v klídečku se po 16 hodině dojdete ubytovat.

Je jistě lepší čekat na klíče v kavárně než v zácpě před tunelem, ne?

Šťastnou cestu.