povídání nejen o lyžování
Lyžování

Nassfeld – jarní lyžování v Rakousku

Nassfeld

Nassfeld – velmi známé a poptávané rakouské lyžařské středisko. Už dlouho ho chceme zařadit do naší nabídky, ale jelikož se stále řídíme tím, že nabízíme pouze to, co dobře známe, tak jsme se letos vydali na prodloužený víkend a Nassfeld otestovali.

Většinou lyžařská střediska navštěvujeme ze začátku lyžařské sezony, kdy se ještě dají doladit detaily smlouvy, ověřit připravenost ubytování, … Jarní výlet na hory je tedy pro nás něco nového, neznámého.

Cesta

Ujeli jsme něco přes 660 kilometrů, což je téměř jako do Livigna.  Naše cesta vedla z Prahy přes České Budějovice na Linz, Salzburg, Spittal a pak již Hermagor a Nassfeld. Není to asi ideální cesta, zejména po Česku tu bylo strašné. Celkem jsme to jeli přes 8 hodin. Téměř bez zastávek. Tedy na prodloužený víkend nic moc. Srovnáváme s Itálií a Kronplatzem – sice více kilometrů, ale stále po dálnici a navíc téměř všude po dálnici, kde se dá jet alespoň 130.

Ubytování

Ubytování na doporučení. Snažíme se pracovat na tom, abychom toto ubytování mohli nabídnout i vám. Přijíždíme už za tmy, značení prakticky žádné, trošku jsme bloudili, ale našli jsme a … příjemné překvapení. Malé, příjemné chatičky, v každé 4 apartmány. Dva větší, dva menší. Některé s východem na terasu, některé s balkonem. Ukládání lyží na chodbě, což je sice pohodlné, ale z hlediska bezpečnosti, když se celá chatička ne vždy zamyká, to asi není to pravé. Problém je trošku s parkováním – k apartmánu se téměř přijet, ale pouze na vyložení věcí, pak se musí jet zaparkovat do garáží, což je asi 1 km z kopce, takže pak se trošku hůře hledá cesta zpět. Ale auto zde člověk nepotřebuje celý týden. Apartmány nejsou nijak velké ani nijak nové, ale dle nás plně vyhovující. Pokud bychom srovnávali s naší nabídkou v Livignu či na Kronplatzu, tak tyto apartmány v Nassfeldu kvalitou neuspějí, ale zase je zde výhoda polohy. Ráno se přezouváme do lyžáků a bereme lyže. Na sjezdovku to máme asi 70 metrů. Jdeme okolo hospody “u Slováka” – Schlanitzeralm, kde pak trávíme zbytek dnů, kdy se již nedá lyžovat.

Lyžování

Nassfeld

Nassfeld – polední pauza

Sjezdovka začíná u zmíněné hospody “u Slováka”. Nazouváme lyže a jedeme ke stanici lanovky, kde kupujeme skipas. A od té doby je celý Nassfeld jenom náš. Je pátek 31.3.17, tedy sezona končí. Teploměry ukazují lehce nad nulou, sníh je jenom na sjezdovkách, všude kolem je zeleno. Ale sjezdovky jsou perfektně upravené. Všude manšestr a perfektně tvrdý. Nikde ani stopa od dalších lyžařů.

Během dopoledne jsem prozkoumali jednu část a po obědě se vydáváme na druhou stranu. To už je špatná volba, protože je modro, slunko do nás i sjezdovek pere a lyžujeme prakticky ve vodě a obrovských boulích.

V každém případě – ač sezona končí tak jsme narazili pouze na jednu sjezdovku, která byla zavřená. Byl to sjezd až dolu do údolí. Jinak vše jezdí a než to slunko zničilo, tak parádní lyžování.

Druhý den prozkoumáváme druhou část. Opět je to dopoledne výborné a po obědě je to již jenom trápení ve vodě a boulích. Ale ráno opět vše perfektně připravené. Obdivuji místní, že si dávají tolik práce a maličkými sjezdovkami, které jsou daleko od všeho ubytování.

Sníh viditelně mizí a když se druhý den vracíme, tak už se prakticky nedá dojet k hospodě “u Slováka”.

Hodnocení

Středisko je to velmi přehledné. Ač se rozkládá vlastně na třech kopcích, tak není problém se zorientovat. Byli jsme tam dva lyžařské dny a lyžovali jsme prakticky pouze dopoledne a přesto jsme za ty dva dny celé středisko prozkoumali. Málokdy jsme sice jeli jednu sjezdovku vícekrát, ale přesto to hodnotíme spíše jako menší středisko. Nicméně si zde každý něco najde. Pouze bychom řekli, že zde není mnoho tratí pro náročné.

Pokud je ubytování “nahoře”, tak je to spíše středisko francouzského typu – tedy uměle vybudované vesničky, které jsou určené pouze pro turisty. Dá se zajisti i ubytování “dole” v obci okolo Tropolochu, což jsou pak již běžná městečka, kde se žije. V místě našeho ubytování např. nebyl poblíž žádný obchod či pekárna. Což “dole” rozhodně nehrozí.

My bychom středisko Nassfled doporučili pro rodiny s dětmi na celý týden či pro dospělé na prodloužený víkend.

Pokud se nám podaří zajistit v Nassfeldu ubytování za rozumných podmínek, tak od příští zimy bude určitě v naší nabídce.

Nassfeld - skimapa

Nassfeld – skimapa