povídání nejen o lyžování
Lyžování

Děti lyžují zdarma

děti lyžují zdarma

Na lyže jezdíme sami, s partičkou, ale nejčastěji s přítelem/přítelkyní a pak s rodinou a dětmi. A jakmile platíme za celou rodinu, nikoliv jenom sami za sebe, začínáme všichni řešit nějaké slevy.

A nejčastější slevou je sleva na děti. Tuto slevu poskytuje většina italských lyžařských středisek. Není to však tak jednoduché, ne vždy má dítě skipas zdarma. Jak to tedy je?

Děti lyžují zdarma, když

  • splní věkový limit
  • mají stejný skipas, tedy skipas ve stejné délce, jak dospělá osoba

Věkový limit je jasný. Obecně lyžují děti do 8 let zdarma. Někde je to však třeba i do 12 let, někde jenom do 6 let. Ale nejčastější je to skutečně do zmiňovaných 8 let. Zde se střediska liší pouze tím, jak posuzují věk dětí. Některá střediska mají věk nastaven pouze dle roku narození. To je příklad střediska Livigno. V zimní sezoně 2016 / 2017 lyžují zdarma děti narozené v roce 2009 a později. Je tedy jedno zda 1.1.2009 či 31.12.2009. V jiném středisku, například v Passo Tonale, lyžují zdarma děti narozené po 30.11.2008. Obě střediska to prezentují stejně – děti do 8 let lyžují zdarma.

Stejný skipas jako dospělý. Tato podmínka je sice jasná, ale z naší praxe víme, že způsobuje mnohem více problémů. Pokud jste rodina s jedním dítětem, tak není žádný problém. Zaplatíte dva skipasy pro dospělé (případně i pouze jeden dospělý) a jeden pro dítě dostanete zdarma. Pokud jste čtyřčlenná rodina a všichni lyžujete, tak je to také v pořádku. Ale zde již vznikají různé kombinace, které situaci hodně komplikují. Například maminka nelyžuje a tatínek by chtěl lyžovat s oběma dětmi. Bohužel v takovémto případě není pro jedno z dětí na skipas zdarma nárok. Stejný problém vzniká, pokud je pětičlenná rodina. Standardně dostane skipas zadarmo pouze pro 2 děti a za třetí dětský skipas se musí zaplatit.

Jak z toho ven?

Jednoduché řešení je, že skipas pro dítě se zaplatí. Každé středisko toto řeší jinak, někde mají stanovené dětské ceny, někde se musí koupit tzv. juniorský skipas.

Nebo je ještě možné, zejména když jede lyžovat větší partička, aby se jedno dítě přiřadilo k jinému dospělému. Sleva na dětský skipas není totiž v tomto případě vázána na rodiče, ale na dospělou osobu, respektive na plně platící osobu. Je to pouze administrativní úkon, který vám my sami navrhneme a zařídíme.

Pokud si však skipasy kupujete na místě, je dobře na toto myslet předem a mít připravené řešení.

Takže nezapomínejte – děti lyžují zdarma.

Přejeme krásnou lyžovačku.