povídání nejen o lyžování
Zimní dovolená

Cesta do Livigna a dálniční známka v Rakousku

Landeck tunel

Jízda po dálnicích v Rakousku je zpoplatně a dodržování úhrady za jízdu po dálnici je poměrně důsledně kontrolováno a případné prohřešky jsou i přísně postihovány.  Většina z nás si známku raději zakoupí i když jede po dálnici jenom maličký kousek.

A maličký kousek po dálnici je v to Rakousku i cestou do Livigna.

Cesta do Livigna a dálniční známka v Rakousku

Toto alespoň platí pro všechny, kteří do Livigna jedou přes Mnichov a tam si zkrátí cestu přes známé lyžařské středisko Garmisch Partenkirchen a průsmyk Fernpass. Všech těchto se povinnost mít dálniční známku vztahuje pouze na velmi krátký úsek od města IMST po konec dálnice za tunelem okolo obce Landeck. Včetně zmiňovaného tunelu asi 20 km.

Takže jak to vlastně je?

Běžně je dálnice z Imstu (A12) až na konec tunelu placeným úsekem dálnice.

Během letošního ledna však byla velká nadílka sněhu a ta nejen, že uzavřela zcela příjezd do Livigna, ale způsobila komplikace i jinde. A to jinde, je právě na státní silnici za Landeckem.

Od té doby je silnice neprůjezdná. A neprůjezdná státní silnice znamená, že jediná náhradní cesta vede přes tunel. A když je tunel jediná možná cesta, tak je tunel zdarma.

Pozor – ale pouze tunel. Nikoliv příjezd po dálnici. Ale tam asi všichni vědí, že souběžně s dálnicí vede i státní silnice, která je zdarma a není to žádné zásadní zdržení.

Pokud tedy letos jedete do Livigna přes Mnichov a Ga-Pa, pak ušetříte 9 eur za známku.

Doporučujeme si aktuální situaci ověřit např. dotazem  na benzinkách.